April 02, 2016

Jak osiągnąć spokój ducha?

ph. / Ola Gaweł
Fragment książki: Filozofia F**k it, czyli jak osiągnąć spokój ducha John C. Parkin
"Wszystko co ma dla nas znaczenie, to, co się liczy, może nam potencjalnie sprawiać ból. Znaczenie to jest jak pudełko pomalowane na żywe kolory i zawierające w środku ból. Niekiedy, nawet wbrew naszej woli, unosi się pokrywa tego pudełka i zalewa nas ból. Problem polega na tym, że znaczenie (czyli rzeczy, które się dla nas liczą) to przywiązanie, a przywiązanie może się na nas kiedyś zemścić. (...)
Rzecz w tym, że próbujesz porzucić to, do czego jesteś przywiązany, wszelkie swoje pragnienia, a nie jest to łatwe. Właściwie to tak, jakbym powiedział, że nie jest łatwo przebiec kilometr w 30 sekund. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest to możliwe — i nigdy nie będzie. (...) Przywiązanie przypomina trochę napięcie. Kiedy znika znaczenie, znika przywiązanie, a wraz z nimi napięcie. Perspektywa uczy nas czegoś o znaczeniu. Z serii filmów o Bondzie lub z któregoś z magazynów opisujących życie w przyszłości (oczywiście takie przepowiednie nigdy się nie spełniały) być może pamiętasz następującą scenę: jakiś mężczyzna stoi wyprostowany i trzyma dłonie na dwóch prętach, a następnie startuje i sobie lata. Korzysta on z napędu odrzutowego dla jednej osoby. Wyobraź sobie, że odciągasz dźwignię, otwierasz przepustnicę i już jesteś 30 metrów nad ziemią. Możemy to nazwać Twoją Maszyną Perspektywy. Wędrujemy po lesie życia, przyglądając się drzewom, ponieważ tylko one mają dla nas znaczenie. Niektóre z nich podobają się nam i opiekujemy się nimi, podczas gdy inne padają u naszych stóp. Są też takie, które spadają na nas, ponieważ niekiedy sprawy układają się bardzo źle. Okropne rzeczy przytrafiają się nam lub mają miejsce wokół nas: umiera bliska Ci osoba, bierzesz udział w wypadku, dowiadujesz się, że jesteś poważnie chory, itp. Kiedy znajdziesz się w jednej z takich sytuacji, Twoja Maszyna Perspektywy wzleci między drzewami do samego nieba, a z takiej wysokości ledwo widać wszystkie te rzeczy, które tak bardzo się dla nas liczyły. Osoba, która dowiaduje się, że ma raka, zaczyna się nagle dziwić, dlaczego martwiła się wcześniej o tak wiele nieistotnych kwestii, takich jak ilość przychodzącej korespondencji, opłacanie podatku miejskiego czy fakt, że przytyła sześć kilogramów w ciągu kilku minionych lat. W jednej chwili wszystkie znaczące do tej pory rzeczy tracą zupełnie na znaczeniu.

Unosząc się w Maszynie Perspektywy, wciąż jeszcze widzisz drzewa znajdujące się na ziemi, ale są one teraz znacznie mniejsze, a widząc otaczające je lasy i pola, uświadamiasz sobie, że są mało istotne. Słysząc wiadomości o atakach z 11 września, czy 7 lipca, albo o tsunami, większość z nas skorzystała z własnych Maszyn Perspektywy. Nagle wszystkie drobne sprawy pochłaniające dużo naszej uwagi okazały się zupełnie banalne. Liczyło się już tylko to, że jesteśmy bezpieczni i nasze rodziny również. Wszystko to, co wysyła naszą Maszynę Perspektywy wysoko do góry (poczynając od tragedii osobistej, a kończąc na nieszczęściu ogólnoświatowym i czymś, co naprawdę składnia nas do myślenia), przypomina głośne mówienie "pieprzę to" w odniesieniu do wszystkich naszych zwyczajnych trosk: "Pieprzę to! Czym ja się tak właściwie przejmowałem?". "Pieprzę to! Muszę po prostu żyć, a nie zajmować się jakimiś drobnostkami". "Pieprzę to! Będę pomagał ludziom i zrobię coś pożytecznego". Oczywiście, moglibyśmy także przejść proces myślowy wysyłający naszą Maszynę Perspektywy do (...) kwestii czasu. Jeśli będziesz miał szczęście, spędzisz na Ziemi 85 lat. Człowiek zamieszkuje naszą planetę od 100 000 lat, więc Twoja wizyta będzie trwała zaledwie 0,00085% tego czasu. W porównaniu z wiekiem Ziemi (czyli 4,5 miliarda lat) człowiek zamieszkuje ją stosunkowo niedługo — jeśli przyjmiemy, że Ziemia istnieje od około jednego dnia (przy czym Wielki Wybuch zapoczątkował to wszystko około północy), ludzie pojawili się na niej dopiero o 23:59 i 58 sekund, co oznacza, że byliśmy na niej obecni przez dwie ostatnie sekundy. Życie mija w mgnieniu oka i po ziemi chodzi niewiele osób, które były tu sto lat temu. Twój czas też przeminie (stosunkowo) szybko. Dzięki tej krótkiej analizie przestrzennego i czasowego wymiaru naszego życia można dojść do wniosku, że po prostu nic nie znaczymy. Kiedy Maszyna Perspektywy unosi Cię tak wysoko ponad las, że zapominasz, co to słowo w ogóle znaczy, widzisz tylko jeden poruszający się świetlisty punkt. Pięknie wygląda ten mały delikatnie świecący punkcik. To robaczek świętojański zagubiony w kosmosie. Takie robaczki na ziemi żyją tylko przez jedną noc — pięknie świecą, a potem gasną. Unosząc się wysoko w swoich Maszynach Perspektyw, uświadamiamy sobie, że żyjemy jak robaczki świętojańskie. Tyle tylko że w powietrzu unosi się ich 6,5 miliarda, pięknie świecą przez jedną noc, a następnie gasną. Pieprz to, Ty też możesz NAPRAWDĘ świecić. A oto znowu on — smak wolności. Poczułeś go? Czasami utrzymuje się tylko przez chwilę, ale nie da się go później zapomnieć. Ja sam czuję go zawsze, gdy prowadzę rozważania nad bezsensownością mojej egzystencji. To prawdziwa wolność i smakuje wyśmienicie: jeśli moje życie znaczy tak niewiele, to pieprzę to, mogę równie dobrze pójść na całość i się pośmiać."

blouse | BERSHKA
dungarees | STRADIVARIUS
boots | TIMBERLAND

Xx K.
                                         Instagram | @thecarolineblog | Snapchat | queenycaroline

28 comments:

 1. Świetny post. Właśnie, nie zawsze zerwanie przywiązania i poczucia, że coś jest dla nas istotne jest możliwe. Tak jest np z miłością.

  Zapraszam do mnie na konkurs!
  www.jennydzemson.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Zdjęcia podobają mi się, tekst jest moim zdaniem bardzo mądry i wzruszający ♥

  http://londonkidx.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. no, ciekawie. Sama mam poczucie przemijania dosyc czesto, wiec czym tak naprawde sie przejmuje?

  http://karolinaslomka.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Cudowne zdjęcia :)
  http://malwinabeczek.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. Mega post ! Bardzo ładna stylizacja !

  http://lucy-lusia2.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. Jejciu, jakie piękne zdjęcia. Zgadzam się z tobą w 100% :)
  Pozdrawiam, www.juullkaa.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Spodnie <3

  ______________________
  PERSONAL STYLE BLOG
  http://evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Ja jestem za tym, że nie należy się do czegoś/ kogoś szybko przywiązywać :) Świetne zdjęcia!
  dusiiiak.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Mam książkę z tą filozofią. Super zdjęcia ♥
  olusiek-blog.blogspot.com- klik!

  ReplyDelete
 10. Chyba sobie sprawię tę ksiażkę :) Mądry post.
  klaudiawmoimswiecie.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. Świetny fragment, nie dawno zastanawiałam się nad zakupem tej książki, a ten fragment mnie przekonał, żeby jedna kupić ;)
  Świetne zdjęcia i śliczna stylizacja :D
  naoffashion-click

  ReplyDelete
 12. Po Twoim poście stwierdziłam, że warto byłoby przeczytać tą książkę.
  Śliczne zdjęcia, zakochałam się w tych ogrodniczkach <3
  mybeautifuleveryday.blogspot.com

  ReplyDelete
 13. Mega refleksyjny post. Myślę, że teraz przez jakiś czas będę o nim myślała. W najbliższym czasie na pewno zakupię tę książkę. Wydaje się być bardzo ciekawa.

  blog-klik

  ReplyDelete
 14. książka wydaje się być fajna :)!
  super zdjęcia i strój
  pozdrawiam :)

  Mój blog-klik

  ReplyDelete
 15. cała stylizcja świetne buty boskie ogrądniczki świetne a bluza wow Zapraszam do mnie!

  ReplyDelete
 16. Super stylizacja. Buty i spodnie robią niesamowity efekt:-)

  ReplyDelete
 17. Piękne zdjęcia Karolina!
  Zapraszam do siebie:
  http://with-greentea.blogspot.com/

  ReplyDelete
 18. Muszę przeczytać tą książkę, to po pierwsze. Oczywiście znam to uczucie kiedy przywiązujemy wagę do mało istotnych spraw i dopiero w tak naprawdę drastycznej chwili, uświadamiamy sobie, że to nie miało żadnego znaczenia przy teraźniejszej sytuacji. Wiele razy w życiu powiemy "pieprzę to" i zrobimy coś nowego, prawdopodobnie dobrego, co przyniesie nam dobre doświadczenia i wspomnienia. Więc nie odmawiajmy sobie tego sformułowania i używajmy je:) Świetne zdjęcia!

  Mój blog - klik

  ReplyDelete
 19. Ja tez niestety zbyt często przywiązuje uwagę do rzeczy Malo istotnych, ale za późno uświadamiam sobie, ze powinnam skoncentrować sir na czymś istotnym, a nie na pierdolach.

  Pozdrawiamy :)

  ReplyDelete
 20. W końcu! kiedyś widziałam Cie na Jessmili i od tamtej pory szukałam na blogu i w końcu jesteś! *.*
  Mega zdjęcia!

  Zapraszam do mnie, dopiero zaczynam :)

  http://daria-gmyrek.blogspot.com/

  ReplyDelete
 21. Super post, świetne zdjęcia i do tego jedne z moich ulubionych bucików. Ekstra!
  Pozdrawiam KAMMfashion! :)

  ReplyDelete
 22. świetny post, świetne zdjecia i super napisane :) uwielbiam tutaj być i czytać :)

  by-klaudiaa.blogspot.com

  ReplyDelete
 23. super blog :) zapraszam do mnie :) http://light-design-girl00.blogspot.com/

  ReplyDelete
 24. Świetnie ujęte, koniecznie muszę kupić tą książkę :)
  VIA-MARTYNA.BLOGSPOT.COM

  ReplyDelete

Hi, there
Nice to see you here.
Leave a comment if you like it.
See ya! ♡